O naturopatii

Bioenergoterapia na tle obowiązujących przepisów prawnych

  • Bioenergoterapia stała się zawodem zarejestrowanym pod nr 323002 (Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 kwietnia 2010 roku. Dz. U. nr 82 poz. 537).
  • Bioenergoterapia- średni personel ds. zdrowia.
  • Obecnie bioenergoterapia jest zawodem paralelnym w stosunku do medycyny. Oznacza to, że bioenergoterapia jest dziedziną niezależną od medycyny i nie zajmuje się sferą zastrzeżoną prawnie do zawodów medycznych, a zwłaszcza  diagnozowaniem jednostek chorobowych i terapią w sensie medycznym czy też ordynowaniem leków.
  • Usługi bioenergetyczne mają charakter nie medyczny i obejmują czynności  w sferze niematerialnej człowieka, zmierzające do homeostazy bioenergetyki organizmu. Tą drogą bioenergoterapia pośrednio wpływa na regulację fizjologii i pobudza naturalne siły obronne organizmu. Rozróżnienie to jest istotne i porządkujące w sposób jednoznaczny kompetencje bioenergoterapeuty.
  • Z powodu braku przepisów wykonawczych, odnoszących się do wspomnianego wcześniej zarządzenia, bioenergoterapia w dalszym ciągu zaliczana jest do zawodów rzemieślniczych, w ramach działalności paramedycznej.
  • Rzemieślnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie bioenergoterapii i radiestezji są zrzeszeni w cechach tj. organizacjach samorządu zawodowego Związku Rzemiosła Polskiego. Sytuacja prawna tych rzemiosł jest prawnie unormowana.
  • Podstawą działalności gospodarczej było prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101/1999 poz.1178), a jego kontynuacją jest Ustawa o swobodzie gospodarczej z dnia 02-07-2004r, natomiast przepisami szczególnymi odnoszącymi się do rzemiosła jest Ustawa o rzemiośle ( Dz. U. Nr 112 z dnia 14-02-2002r).
  • Sprawę egzaminów kwalifikacyjnych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 04-12-2002r., w sprawie egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika i mistrza w zawodzie, przeprowadzanych przez Komisje Egzaminacyjne Izb Rzemieślniczych ( Dz. U. Nr 20 z 2003 roku poz. 171).
  • Związek Rzemiosła Polskiego opracował wykaz zawodów „ rzemiosł różnych nie przemysłowych”, gdzie bioenergoterapia jest pod poz. 101, a radiestezja poz.102.
  • Natomiast wg obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z 2007 roku, bioenergoterapia i radiestezja zaliczana jest do grupy działalności paramedycznych – posiadająca symbol: PKD- 8690D
  • W Zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27.04.2010 roku ( Dz.U.Nr 82 poz.537 bioenergoterapii przypisany jest kod zawodu: 323002 – średni personel ds. zdrowia.
  • W 2017 r. powstał nowy zawód Naturopatia. Jest naturalnym oddziaływaniem terapeutycznym na osobę potrzebującą pomocy za pośrednictwem naturalnych (nie chemicznych) metod terapii, tj.: akupresura, bioenergoterapia, klawiterapia, hydroterapia, dieta, irydologia, homeopatia, masaż, świecowanie i konchowanie uszu, koloroterapia, ziołolecznictwo, hirudoterapia, bańki itp. Udzielanie porad w zakresie higieny życia, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, zarządzania stresem i własną energią życiową.